Антивірусний захист системи комп’ютера

Антивірусний захист системи комп’ютера

 

    Згідно даним дослідження Українського Антивірусного Центру (http://www.unasoft.com.ua/), вірогідність наявності вірусів в системі комп’ютера, що позбавлений захисних програм, складає 99%. Навіть у тих випадках, коли дія вірусів непомітна і не впливає на ефективність роботи системи, треба профілактично сканувати обладнання, бо активація деяких вірусів пов’язана з певним терміном (показником дати або часу). Коли комп’ютер не приєднаний до Інтернету і антивірусний захист здається користувачеві зайвим, треба пам’ятати, що джерелом вірусів може стати змінний накопичувач інформації чи компакт диск невідомого виробника. Результатом такої необачливості може стати некоректна робота обладнання або втрата програми та інформації, все залежить від того, який вірус ви «підхопили». Про типи вірусів та інші шкідливі програми можна прочитати у стислому і неважкому для розуміння огляді Олега Сича (http://www.getinfo.ru/article371.html).  Антивірусний захист може забезпечуватись:

·        встановленням на комп’ютер повної версії антивірусної програми, які запускаються при завантаженні системи і автоматично проводять сканування  розділів жорсткого диску, оперативної пам’яті, змінних носіїв, електронної пошти, сторінок Інтернету та ін. безпосередньо у процесі роботи, а також автоматично через Інтернет оновлюють свої антивірусні бази. Недоліком цих програм є досить висока вартість ліцензованого продукту та відбір потужності комп’ютеру і, як наслідок, зниження швидкості його роботи.

·        періодичним скануванням системи спеціальними версіями антивірусних програм. Виробники випускають оновлені версії таких програм щотижня. Деякі програми потребують інсталяції, а після сканування самовидаляються. Інші – запускаються з файлу і їх потрібно оновлювати чи видаляти вручну, або безпосередньо з Інтернету.

Тип антивірусної програми визначається залежно від потужності комп’ютеру та тим, наскільки часто він підключається до змінних носіїв інформації чи Інтернету. Не останнім фактором у виборі програми є зручний інтерфейс, але тут все залежить від вимог користувача.

Найбільшу довіру у користувачів мають програмами захисту  Антивірус Касперського (його пробну версію можна безкоштовно завантажити з сайту виробника за адресою: http://www.kasperskyantivirus.com.ua/servis/download.html); Dr.Web безкоштовно надає своїм користувачам пробну версію повного продукту та програму для сканування системи Dr.Web CureIt, яку можна завантажити зі сторінки http://www.freedrweb.com/cureit/.

Треба виокремити новий вітчизняний антивірусний продукт, вдосконалення якого ще продовжуеться виробниками, але вже визнаного користувачами. Зілля (Zillya) – повна версія першого українського антивірусніку, який зараз знаходиться у вільному доступі (http://zillya.com/і надає користувачеві повний набір сервісів безкоштовно.

Безкоштовні версії антивірусних програм можна завантажити з сайтів виробників, а можна скористатися спеціальними Інтернет-бібліотеками (наприклад, http://biblprog.org.ua/ru/), які надають можливість порівняти програми за описом і вибирати необхідний ресурс. Нижче наведено перелік найпопулярніших продуктів. 

Avira AntiVir Personal
Panda Cloud Antivirus
AVG Anti-Virus Free
Zillya
PC Tools Aantivirus Free
Dr.Web_Cureit
Kaspersky virus removal tool
Avast! Free Antivirus
Bitdefender    

 

В умовах, коли більшість навчальні закладів користуються не найпотужнішими комп’ютерами і такі ж комп’ютери встановлені вдома у вчителів, особливе значення набуває захист періодичним тестуванням системи. Покращити якість сканування системи комп’ютера на наявність вірусів можна, якщо провести його у безпечному режимі. При роботі системи у стандартному режимі автоматично запускається ціла низка допоміжних програм-утиліт під які, до речі, і маскується частина вірусів. Безпечний режим роботи автоматично бере до виконання тільки систему «життєзабезпечення» комп’ютера та ті програми, виконання яких призначає сам користувач. Наведемо алгоритм такого сканування:

·        Відключити систему відновлення системи, виконавши наступну послідовність дій: відкрити контекстне меню папки Мій комп’ютер обрати Властивості > відкрити вкладку Відновлення системи > встановити прапорець навпроти призначення Вимикнути відновлення системи на всіх дисках > підтвердити свої дії, натиснувши «ОК».

·        Перезавантажити комп’ютер, натиснувши на клавіатурі клавішу F8 після тестування Біос, але перед початком запуску Windows.

·        У меню, що відкриється, обрати Безпечний режим. Далі підтвердити бажання завантаження Windows. У безпечному режимі робочій стіл виглядає трохи інакше: відсутній фоновий малюнок, у кожному куті екрану вказано, що машина працює у безпечному режимі.

·        Запустити антивірусну програму і розпочати тестування.

·        Після завершення тестування перезавантажити комп’ютер та відновити функцію Відновлення системи.

   Бажаю здоров’я Вам і Вашим комп’ютерам!